logo

علت برخورد سوزن به ماکو چیست؟ (راه حل رفع مشکل)

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
علت برخورد سوزن به ماکو
علت برخورد سوزن به ماکو چیست؟ (راه حل رفع مشکل)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

احتمالاً می‌دانید که یکی از دلایل شکستن سوزن چرخ خیاطی برخورد سوزن به ماکو است. ما می‌خواهیم در این مطلب علت برخورد سوزن به ماکو را با یکدیگر بررسی کنیم؛ زیرا این مشکل رایج باعث آسیب رساندن به ماکو و خرابی برخی قطعات دیگر چرخ خیاطی‌های خانگی و صنعتی می‌شود‌. خوشبختانه بررسی علت برخورد سوزن به ماکو کار ساده‌ای است که به راحتی برطرف خواهد شد؛ اما بهترین راه حل برای رفع این مشکل شناخت قطعات اورجینال چرخ خیاطی و تهیه این لوازم از مراکز معتبر است.

برخورد سوزن با ماکو چرخ خیاطی ، دردسر ساز اما قبل رفع!

حرکت درست سوزن و عبور آن از حفره صفحه چرخ خیاطی نقش بسیار مهمی در کارکرد صحیح دستگاه دارد؛ چون سوزن هنگام رد شدن از صفحه چرخ خیاطی نخ روی کار را با نخ زیر کار که در ماسوره قرار دارد با استفاده از ماکو و کمپلت ترکیب می‌کند‌. سپس یک گره و یا دوخت مناسبی را روی پارچه به وجود می‌آورد؛ اما در بعضی مواقع سوزن چرخ خیاطی به علت مشکلاتی ممکن است با ماکو، کمپلت و یا ماسوره برخورد کند و دوخت پارچه را به طور ناصحیح انجام دهد. شاید بپرسید علت برخورد سوزن به ماکو چیست؟

برخورد سوزن با ماکو چرخ خیاطی

علت برخورد سوزن به ماکو چیست؟

برخورد سوزن به ماکو در ابتدا باعث ایجاد صدایی تق تق در چرخ خیاطی می‌شود، عدم حل این مشکل اول از همه باعث خم شدن سوزن و در نهایت سبب شکستن سوزن چرخ خیاطی خواهد شد‌. اصلی‌ترین علت برخورد سوزن به ماکو به خاطر موارد ذیل است:

کشش نامناسب نخ

یک چرخ خیاطی زمانی به طور صحیح کار می‌کند که کشش نخ به طرز مناسبی در ماسوره تنظیم باشد. در این میان ماکو در چرخ خیاطی وظیفه تنظیم کردن کشش نخ ماسوره را بر عهده دارد. پس اگر کشش نخ ماسوره شل شود باعث برخورد سوزن به ماکو خواهد شد. از این رو نخ ماسوره نباید شل و نه زیاد کشیده باشد.

جایگذاری نادرست ماکو

گاهی اوقات بعد از تمیز کردن چرخ خیاطی ممکن است ماکو از جایگاه اصلی خود کمی جابه‌جا شود‌. شاید اصلاً متوجه قرار گرفتن نادرست ماکو نشوید؛ ولی یک علت برخورد سوزن به ماکو همین مسئله جایگذاری نادرست صحیح ماکو است. در چنین مواقعی باید ماکو را به طور کامل از جایگاهش خارج کنید و مجدداً آن را به طور صحیح درون چرخ خیاطی قرار دهید.

نخ کردن ناصحیح سوزن

دقت کنید ماکو در چرخ خیاطی به غیر از کشش نخ در ماسوره وظیفه دارد در محل مناسبی نخ را از ماسوره به سوزن برساند. پس اگر به درستی نخ را درون شیار ماکو قرار ندهید ممکن است در زمان کار کردن چرخ خیاطی نخ به طور ناصحیح از ماکو به سوزن برسد.

قرارگیری نامناسب سوزن

یادتان باشد همیشه قسمت صاف سوزن چرخ خیاطی باید به سمت داخل میل سوزن باشد. اگر سوزن را برعکس درون میل سوزن قرار دهید یا اینکه سوزن را تا انتها وارد جایگاه اصلی‌اش فرو نکنید ممکن است سوزن به ماکو برخورد کند. برای رفع علت برخورد سوزن به ماکو باید با کمک یک پیچ گوشی به خوبی پیچ میل سوزن را محکم کنید.

علت برخورد سوزن به ماکو چیست؟

علت برخورد سوزن به کمپلت چیست؟

دقت کنید در بررسی علت برخورد سوزن به کمپلت باید گفت در بیشتر مواقع مهم‌ترین علت برخورد سوزن به ماکو نیز کشش نامناسب نخ و سپس جایگذاری نادرست ماکو و ماسوره است. پس به ندرت پیش می‌آید که قرارگیری نامناسب سوزن درون میل سوزن باعث برخورد سوزن به ماکو شود.

پس اگر موقعیت ماکو و ماسوره را بررسی کردید ولی مشکل همچنان ادامه داشت بهتر است به سراغ پایه دوخت چرخ خیاطی بروید‌؛ چون ارتفاع، سایز مناسب و نحوه قرار گرفتن صحیح پایه‌های مختلف چرخ خیاطی هم تأثیر زیادی در برخورد سوزن با کمپلت دارد. از این رو به شما پیشنهاد می‌دهیم برای خرید پایه چرخ خیاطی در سایزهای مناسب و مرغوب به فروشگاه اینترنتی نخ سوزن مراجعه کنید.

سوزن شکسته در داخل ماکو چه عواقبی دارد؟

گاهی اوقات به علت برخورد سوزن به ماکو ناگهان سوزن درون ماکو شکسته می‌شود؛ اما موضوع به این سادگی نیست. بلکه سوزن شکسته درون ماکو عواقبی را به همراه دارد مانند:

  • ایجاد صدای زیاد در حین کار کردن با چرخ خیاطی
  • ایجاد دوخت های کوچک و بزرگ و نامناسب
  • شل شدن نخ زیری و بهم ریختن دوخت چرخ خیاطی
    و غیره

حرف آخر فروشگاه نخ سوزن

اگر دوست ندارید دوخت چرخ خیاطی خانگی یا صنعتی شما ناقص باشد باید در هنگام خرید سوزن چرخ خیاطی، ماسوره، ماکو، پایه چرخ خیاطی و سایر ملزومات چرخ خیاطی نهایت دقت را به کار ببندید. چنانچه مرکز فروش معتبری را برای خرید قطعات چرخ خیاطی به صورت اورجینال با قیمت مناسبی را نمی‌شناسید ما به شما پیشنهاد می‌دهیم به فروشگاه اینترنتی نخ سوزن مراجعه کنید؛ زیرا ما در فروشگاه نخ سوزن عرضه‌کننده باکیفیت‌ترین برندهای چرخ خیاطی و اتو پرس در ایران در خدمت شما هم‌وطنان گرامی هستیم.

علاوه بر این شما عزیزان می‌توانید صفر تا صد ملزومات و قطعات چرخ خیاطی و محصولات خرازی را با قیمتی به‌صرفه و به صورت آنلاین و تحویل فوری، از مجموعه نخ سوزن با خیالی آسوده در هر کجای کشور سفارش دهید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *