logo

فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی + شناخت انواع سوزن خیاطی

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی
فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی + شناخت انواع سوزن خیاطی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر چرخ خیاطی شما مدام نخ پاره می‌کند و یا سوزن آن می‌شکند، مطمئناً مشکل مربوط به نوع سوزن شماست. پس باید قبل از شروع به دوخت و دوز حتماً فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی را بدانید؛ چون یکی از مؤثرترین ابزارهایی که در کیفیت دوختن شما با چرخ خیاطی مشکل‌ساز می‌شود سوزن خیاطی است‌. پس در این مطلب از وب سایت فروشگاه اینترنتی نخ سوزن به شما خواهیم گفت که چه نوع سوزن چرخ خیاطی برای دوخت پارچه‌های مختلف مناسب است و چه نوع سوزنی برای سردوز پارچه‌ها به کار می‌رود.

راهنمای خرید سوزن چرخ خیاطی و سوزن سردوز

امروزه متناسب با هر نوع پارچه‌ای برای دوختن با چرخ خیاطی یک نوع سوزن خاصی وجود دارد. پس در هنگام خرید سوزن چرخ خیاطی باید حتماً نوع چرخ خیاطی که خانگی است یا صنعتی، نوع پارچه و همچنین نوع نخ مورد استفاده خود را بشناسید. سپس بدانید که بهترین سوزن برای دوخت و دوز شما چه نوع سوزنی است.

در ابتدای کار باید سایز، شماره و رنگ سوزن‌ها را بشناسید؛ زیرا مشخصات هر نوع سوزن خیاطی به طور مستقیم با نوع پارچه در ارتباط است. فقط یادتان باشد مهم‌ترین ویژگی سوزن چرخ خیاطی خانگی در زمان بررسی فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی صاف بودن بغل سوزن چرخ خیاطی است‌.

راهنمای خرید سوزن چرخ خیاطی و سوزن سردوز

آشنایی با شماره سوزن‌ ها

مهم‌ترین فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی در شماره‌های آن‌ها است‌. پس حواستان باشد روی بسته‌بندی تمام سوزن‌های خیاطی و سوزن سردوز دو عدد وجود دارد.

اعداد بین ۸ الی ۱۸ نشان‌دهنده میزان ضخامت سوزن طبق واحد اندازه‌گیری آمریکایی است؛ ولی اعداد بین ۶۰ الی ۱۱۰ نشان‌دهنده میزان ضخامت سوزن طبق واحد اندازه‌گیری اروپایی می‌باشد؛ اما به طور کلی باید گفت سوزن‌هایی که اعداد کوچک‌تر و یا پایین‌تری دارند برای پارچه‌های نازک مناسب هستند و سوزن‌هایی که اعداد بزرگ‌تر و یا بالاتری دارند برای دوخت پارچه‌های ضخیم به کار می‌روند.

نحوه انتخاب صحیح سوزن چرخ خیاطی

سوزن‌های خیاطی متناسب با ضخامت و تراکم پارچه‌های مختلف به ۳ گروه نازک، ضخیم و همچنین سوزن متوسط دسته‌بندی می‌شوند. در این تقسیم‌بندی سوزن‌های شماره ۸ الی ۱۲ مخصوص پارچه‌های نازک هستند؛ ولی پرکاربردترین شماره برای دوختن پارچه‌های نازک سوزن خیاطی شماره ۱۱ است. معمولاً این سوزن به علت نازک بودن برای دوخت و دوز پارچه‌های کشی مثل ریون، ژرسه، ابریشم و همچنین تریکو، حریر و ساتن مناسب است؛ اما برای پارچه‌هایی که نسبتاً ضخیم هستند مثل ملحفه، مخمل و پارچه‌های پشمی باید از سوزن شماره ۱۴ استفاده کنید.

سوزن‌ های ضخیم برای پارچه‌ های ضخیم

سوزن‌هایی که شماره آن‌ها از ۱۶ تا ۱۸ است برای دوختن پارچه‌های ضخیم مثل کشمیر، فوتو، چرم و همچنین خز مصنوعی و جین مناسب هستند. البته برای دانستن فرق سوزن سردوز با سوزن چرخ خیاطی باید گفت یک نوع سوزن خیاطی دیگر هم وجود دارد که به آن سوزن‌های دوقلو گفته می‌شود‌.

این مدل سوزن در واقع دو سوزن متصل به هم هستند که مانند سایر سوزن‌های خیاطی به چرخ خیاطی متصل می‌شوند‌ و دارای ۳ سایز متفاوت هستند. فاصله بین این دو سوزن بسته به نیاز شما از ۶/۱ میلی‌متر الی ۶ میلی‌متر است. در این میان سوزن‌هایی که فاصله بسیار کمی دارند برای دوخت‌های تزئیناتی و سوزن‌هایی که فاصله بیشتری دارند برای دوخت‌های پایانی پارچه به کار می‌روند‌.

سوزن‌ های ضخیم برای پارچه‌ های ضخیم

سوزن چرخ خیاطی صنعتی باید چگونه باشد؟

سوزن چرخ خیاطی مدل DV مناسب‌ترین سوزن برای چرخ‌های میان دوز صنعتی است. اصولاً این نوع سوزن خیاطی از رو به شکل دو ردیف موازی و همچنین از پشت مانند زیگزاگ پارچه را دوخت می‌زند. البته سوزن خیاطی مدل DB هم برای چرخ‌های راسته روز صنعتی بسیار مناسب هستند‌، دقت کنید ظاهر این نوع سوزن‌ها ته گرد و بلند است.

خرید بهترین سوزن چرخ سردوز

مناسب‌ترین سوزن برای چرخ سردوز صنعتی سوزن‌هایی هستند که ظاهری ته گرد دارند و کوتاه هستند‌. سوزن ارگان مدل DC جزو معروف‌ترین سوزن‌های زیگزاگ است که از طریق فروشگاه اینترنتی نخ سوزن عرضه می‌شود‌.

خرید سوزن چرخ خیاطی مارشال قدیمی

بهترین سوزن در تمام جهان برای چرخ خیاطی مارشال قدیمی سوزن ارگان می‌باشد. این نوع سوزن دارای نشان استاندارد ژاپن است و از بهترین مواد استیل ضد زنگ ساخته شده است که به راحتی نمی‌شکند همچنین قیمت مناسبی دارد. البته سوزن خیاطی مدل HA هم در برندهای دیگر برای چرخ خیاطی خانگی مثل چرخ خیاطی مارشال، ژانومه و همچنین پروانه، فاف و… مناسب است.

حرف آخر فروشگاه نخ سوزن

درست است که در این مطلب با معرفی انواع سوزن و شماره‌های آن‌ها تا حدودی شما را با فرق سوزن سردوز و سوزن چرخ خیاطی آشنا کردیم؛ ولی اگر می‌خواهید یک خیاط حرفه‌ای شوید بهتر است با انواع سوزن نوک گرد، سوزن نوک تیز، سوزن نوک برنده، سوزن چرخ سرکیسه دوزی و همچنین سوزن یونیورسال، سوزن جرسی، سوزن استرچ و… هم آشنا شوید. سپس برای تهیه هر کدام از این سوزن‌ها و سایر ملزومات خیاطی می‌توانید به فروشگاه اینترنتی نخ سوزن مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *