logo

مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی (لیست کامل انواع دوخت در خیاطی)

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی
مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی (لیست کامل انواع دوخت در خیاطی)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر قبل از خرید چرخ خیاطی و یا شروع هنر خیاطی به صورت حرفه‌ای می‌خواهید با مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی آشنا شوید. خوب است بدانید مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی‌های خانگی مدرن فقط به ۵ نوع دوخت محدود می‌شود؛ ولی چرخ خیاطی‌های صنعتی ۳۱ نوع دوخت کاربردی را انجام می‌دهند.

هر کدام از این مدل دوخت‌ها با هدف راحتی دوختن پارچه‌های مختلف و صرفه‌جویی در وقت خیاط ارائه می‌شوند‌. پس آشنا شدن با این مدل دوخت‌ها خیاطی شما را تمیزتر و حرفه‌ای‌تر می‌کند.

انواع دوخت با چرخ خیاطی قدیمی

کاربردی‌ترین دوخت‌هایی که شما می‌توانید با چرخ خیاطی قدیمی انجام دهید را در ادامه معرفی می‌کنیم:

راسته دوزی یا دوخت ساده

یکی از مدل‌های دوخت چرخ خیاطی خانگی که برای اتصال تکه‌های پارچه به یکدیگر استفاده می‌شود راسته دوزی می‌باشد. تمام چرخ خیاطی‌های قدیمی این مدل دوخت را به راحتی به صورت کوک بلند و کوتاه انجام می‌دهند.

انواع دوخت با چرخ خیاطی قدیمی

انواع دوخت چرخ خیاطی کاچیران

به غیر از اینکه چرخ خیاطی‌های خانگی مثل چرخ خیاطی کاچیران راسته دوزی انجام می‌دهند غالباً برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها یک دوخت جالبی به صورت زیگزاگ هم وجود دارد. این مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی برای زیبایی و تمیزی قسمت‌های برش خورده‌ای است که ریش‌ریش هستند.

چین دوزی

زیباترین مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی نیز مدل چین دوزی است‌. این مدل دوخت با متراکم کردن و چین دادن به قسمت‌هایی از پارچه زیبایی چشم‌گیری را خلق می‌کند؛ اما یادتان باشد اگر چین ظریف می‌خواهید باید طول دوخت چرخ خیاطی را روی عدد پایین‌تر تنظیم کنید ولی اگر چین درشت می‌خواهید باید طول دوخت روی عدد بزرگتر تنظیم شود.

دوخت کششی

یکی دیگر از مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی نیز دوخت کششی نام دارد؛ اما این مدل دوخت‌ها اغلب با چرخ خیاطی‌های مدرن برای دوخت و دوز انواع پارچه‌های کشی به کار می‌رود.

دوخت تزیینی با چرخ خیاطی

یکی از جذاب ترین مدل‌های دوخت چرخ خیاطی نیز دوخت‌های تزیینی است. شاید بارها دیده باشید که چرخ خیاطی کاچیران برای دوخت‌های تزئینی کارایی بسیار بالایی دارد.

نام انواع دوخت تزیینی

دوخت‌های تزیینی بیشتر برای زیبایی و تزیین لباس‌ها انجام می‌شوند‌. پس این مدل دوخت‌ها با نام گلدوزی از تکرار خطوط صاف، کج، شکسته و منحنی نیز طرح‌های زیبایی را خلق می‌کنند.

دوخت جادکمه

همه شما می‌دانید که یکی از کاربردی‌ترین مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی نیز دوخت جادکمه است. در گذشته جادکمه‌ها فقط با دستگاه‌های مخصوصی دوخته می‌شدند؛ ولی امروزه‌ به لطف تولید برخی چرخ خیاطی‌های خانگی مدرن تنها با فشردن یک دکمه کار دوخت جادکمه انجام می‌شود.

انواع مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی صنعتی

دقت کنید برای هر نوع مدل دوخت با چرخ خیاطی صنعتی از جمله راسته دوزی، چین دوزی، زیگزاگ و… باید از یک نوع چرخ خیاطی پیشرفته استفاده کنید یا اینکه پایه چرخ خیاطی را تعویض کنید. در ادامه شما را با چند نوع از مدل دوخت چرخ خیاطی صنعتی آشنا می‌کنیم.

انواع دوخت با چرخ راسته دوز

دوخت راسته یا همان دوخت قفلی ساده‌ترین مدل‌های دوخت چرخ خیاطی صنعتی است که توسط یک سوزن ساده و یک ماسوره انجام می‌شود.

دوخت درز صاف با چرخ خیاطی صنعتی

از مهم‌ترین مدل‌های دوخت با چرخ‌های صنعتی دوخت درز صاف یا همان دوخت قفلی تخت است، این نوع دوخت برای دوختن لباس زیر به کار می‌رود.

دوخت دو سوزنه

یکی دیگر از مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی صنعتی دوخت دو سوزنه است. این مدل دوخت با چرخ‌های دو ردیفه برای دوخت‌های دو خط کاربرد دارد.

انواع مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی صنعتی

دوخت سردوز با چرخ خیاطی صنعتی

دوخت‌های سردوز به صورت ۳ نخ، ۴ نخ و ۵ نخ توسط چرخ‌های سردوز یا همان اورلاک انجام می‌شود.

دوخت پوششی

نوع دیگری از مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی صنعتی دوخت‌های به هم پیوسته و پوششی است. دوخت‌های اینترلاک صاف جزو مدل دوخت‌های متنوع و الاستیکی هستند که توسط ۲ تا ۳ سوزن انجام می‌شوند‌.

دوخت ۳ ردیفه یا ۳ سوزنه

خوب است بدانید دوخت‌های روی شلوارهای جین که دوخت ۳ ردیفه گفته می‌شوند توسط چرخ خیاطی بازو تغذیه‌ای که به آن سه سوزنه می‌گویند انجام می‌شوند. این مدل دوخت‌ها اغلب به صورت دوخت زنجیری درز لباس‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

دوخت نواری

خاص ترین مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی صنعتی دوخت نواری است. معمولاً این مدل دوخت‌ها یکسری کوک‌های شل به صورت پشت سر هم هستند که بیشتر برای دوخت قسمت‌های حلقوی شکل به کار می‌روند‌.

دوخت زنجیری

از دیگر مدل‌های دوخت با چرخ خیاطی صنعتی دوخت‌های زنجیری کشسان هستند. این مدل دوخت‌ها با چرخ خیاطی‌های چند زنجیری انجام می‌شوند.

دوخت کور

دوخت کور یک نوع دوخت نامرئی است که برای لبه زنی لباس‌ها استفاده می‌شود. به همین منظور فروشگاه اینترنتی نخ سوزن تنوع زیادی از چرخ خیاطی را با انجام مدل‌های دوخت متنوع عرضه می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه انواع مدل‌ های دوخت چرخ خیاطی را بررسی کنیم. اگرچه برای شناخت بهتر و یادگیری انواع مدل دوخت بهتر است دوره‌های آموزشی خیاطی را سپری کنید. چنانچهخ نیاز به خرید چرخ خیاطی حرفه‌ای دارید، خوب است بدانید که فروشگاه نخ سوزن بهترین چرخ های خیاطی خانگی و صنعتی ازجمله چرخ خیاطی ژانومه، کاچیران، جانتک، جک تیپیکال و … را با قیمت بسیار مناسب بصورت آنلاین و حضوری تقدیم مشتریان در سراسر ایران می‌کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *