logo

چرخ خیاطی چیست؟ + بررسی ۴ نوع چرخ خیاطی

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
چرخ خیاطی چیست؟ + بررسی 4 نوع چرخ خیاطی
چرخ خیاطی چیست؟ + بررسی ۴ نوع چرخ خیاطی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

چرخ خیاطی یک ابزار بسیار کاربردی است که برای دوخت انواع پارچه از آن استفاده می شود. از زمان اختراع اولین چرخ تا امروز چرخ های خیاطی دچار تغییرات و دگرگونی های بسیار زیادی شده اند که منجر به راحتی کار برای خیاطان و ارائه محصولاتی با کیفیت بالا برای مشتریان شده است. در این مقاله از نخ سوزن به طور کامل درمورد چرخ خیاطی توضیح دادیم که از جمله سرفصل های آن عبارت است از:

 • چرخ خیاطی چیست؟
 • بررسی انواع چرخ های خیاطی
 • قیمت چرخ خیاطی
 • و…

چرخ خیاطی چیست؟

چرخ خیاطی چیست؟

چرخ خیاطی وسیله ای است که وظیفه دوخت را برای انواع پارچه از جمله چرم و جنس های دیگر برعهده دارد. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات زیادی در چرخ های خیاطی به وجود آمده و باعث ساخته شدن چرخ خیاطی های پیشرفته برای کاربردهای مختلف شده است. اولین چرخ های خیاطی به صورت مکانیکی بودند که به وسیله نیروی دست کار میکردند. کار با این چرخ خیاطی ها تفاوتی با دوخت به صورت دستی نداشتند اما از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار بودند.

پس از گذشت زمان و با پیشرفت علم چرخ خیاطی هایی اختراع شدند که از نیروی الکتریکی برخوردار بوده و سریعا جایگزین چرخ های مکانیکی شدند. چرخ خیاطی های الکتریکی از سرعت دوخت بالاتر و کیفیت بیشتری برخوردار بوده و تا امروز طرفداران خود را در بازار دارند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی نسل جدیدی از چرخ های خیاطی بوجود آمده و در بازار عرضه می شود که به آن ها چرخ خیاطی کامپیوتری می گویند که با قابلیت اتصال به اینترنت توانایی دریافت الگوهای مختلف را به صورت آنلاین دارد.

چرخ خیاطی دارای اجزای مختلفی است که علاوه بر اجزای اصلی، از لوازم های جانبی هم برخوردار اند. لوازم های جانبی در چرخ خیاطی باعث می شود که قابلیت های دوخت با چرخ خیاطی بیشتر شده و کیفیت بهتری را در دوخت ارائه می دهد. از جمله لوازم جانبی در چرخ خیاطی عبارت است از:

 • پایه های مختلف برای دوخت انواع زیپ
 • پایه های چرخ برای انواع نوار اریب
 • پایه مخصوص برای زدن جای دکمه در لباس ها
 • دستگاه دکمه زن
 • و..

انواع چرخ خیاطی

همانطور که پیشتر گفتیم، اولین چرخ های خیاطی به صورت مکانیکی بودند و بعد با گذشت زمان به مدل های پیشرفته تر با قابلیت های مختلفی در بازار ارائه شدند. به همین جهت چرخ خیاطی ها از انواع گوناگونی برخوردارند که از جمله انواع لوازم چرخ خیاطی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چرخ خیاطی مکانیکی
 • چرخ خیاطی برقی
 • چرخ خیاطی کامپیوتری
 • چرخ خیاطی صنعتی

در ادامه به صورت کامل تری درمورد انواع چرخ های خیاطی صحبت می کنیم.

چرخ خیاطی مکانیکی

چرخ خیاطی مکانیکی یا چرخ خیاطی دستی از ابتدایی ترین نوع در چرخ خیاطی ها است که نحوه کار کردن با آن ها به این صورت است که با چرخاندن دسته چرخ خیاطی پایه چرخ شروع به کار کردن نموده و عملیات دوخت آغاز می شد. از این چرخ خیاطی ها برای دوخت و دوز های ساده استفاده می شد و معمولا قیمت زیادی نداشتند. امروزه استفاده از این نوع چرخ ها در بین مردم رایج نبوده و کاربرد این چرخ ها قبل از اختراع چرخ خیاطی های برقی متداول بود. نکته قوت استفاده از این چرخ ها دوام بسیار زیاد آن ها است و می تواند گزینه مناسبی برای افراد مبتدی باشد.

 

چرخ خیاطی برقی

این نوع از چرخ خیاطی نسخه مدرن و پیشرفته تر چرخ خیاطی های مکانیکی هستند که با استفاده از نیروی برق و به وسیله پدال کار می کنند. چرخ خیاطی های برقی تنوع زیادی دارد و می توان با توجه به نیاز افراد مختلف به تهیه مدل موردنظر چرخ خیاطی از بازار اقدام کرد. با استفاده از چرخ خیاطی های برقی امکان تعیین کردن طول و عرض دوخت ها برای کاربر فراهم است. نحوه کار با این چرخ خیاطی ها به این صورت است که می توان با فشردن پدال برقی کار دوختن را شروع کرد.

چرخ خیاطی کامپیوتری

چرخ خیاطی های کامپیوتری نسل جدیدی از چرخ خیاطی ها است استفاده از آن ها احتیاج به مهارت و دقت بالایی می خواد. عموما افرادی که از این چرخ های خیاطی استفاده می کنند افرادی هستند که در صنعت و به صورت حرفه ای کار میکنند. با استفاده از این چرخ ها به راحتی می توان مدل های مختلف دوخت را انجام داد و به کمک صفحه نمایش برنامه ریزی های لازم را انجام داد. قابلیت اتصال به کامپیوتر و دانلود نرم افزارهای دوخت باعث می شود تا کار هر خیاطی به طرز قابل توجهی آسان شود. چرخ های کامپیوتری امکان به روزرسانی و اضافه کردن مدل های دوخت و دوز را به صورت دائمی دارند و می توان هرکدام از مدل ها را در حافظه چرخ خود ذخیره نمایید.

چرخ خیاطی صنعتی

کارگاه های دوخت حرفه ای و عمدتا کارگاه های تولید پوشاک، بیشترین تقاضا را برای استفاده از چرخ خیاطی صنعتی دارند. انجام دوخت و خیاطی کردن با چرخ خیاطی های صنعتی منجر به ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و دوخت بسیار تمیز می شود. چرخ خیاطی صنعتی خود دارای انواع مختلفی هستند که شامل چرخ های خیاطی معمولی، اتوماتیک، برقی و کامپیوتری می شوند. چرخ های صنعتی قادر به انجام انواع دوخت ضخیم دوزی هستند و حتی می توانند پارچه های ضخیم مبل را با این چرخ ها انجام داد.

 

قیمت چرخ خیاطی

نکات مهمی هنگام خرید چرخ خیاطی خانگی وجود دارد که از جمله آن ها آن ها می توان به قیمت چرخ خیاطی اشاره کرد. قیمت چرخ خیاطی به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل مختلفی مثل نوع چرخ خیاطی، مدل آن ها، انواع مختلف لوازم های جانبی و… بر تعیین قیمت چرخ خیاطی ها تاثیر زیادی دارد. امروزه شرکت های بسیار زیادی در زمینه فروش چرخ خیاطی به رقابت پرداخته اند که از جمله با کیفیت ترین مدل های چرخ ها می توان به چرخ خیاطی صنعتی، چرخ های خیاطی ژوکی، ژانومه، کاچیران و… اشاره کرد. انتخاب هر کدام از این برندها توسط مشتری بر روی تغییر قیمت تاثیرگذار بوده، همچنین وارداتی بودن کل چرخ خیاطی یا برخی از قطعات آن می تواند تحت تاثیر نوسانات ارزی بر روی قیمت آن ها تاثیر زیادی داشته باشد.

جمع بندی

فروشگاه نخ سوزن ارائه دهنده محصولات متنوع خیاطی ازجمله انواع چرخ خیاطی،اتو و پرس و …خدمت مشتریان گرامی می باشد. آنچه در این مقاله از نخ سوزن خواندید به طور خلاصه به صورت زیر است:

 • چرخ خیاطی وسیله ای است که به راحتی با استفاده از آن ها می توان برای دوختن انواع پارچه ها با کاربردهای متنوع اقدام کرد.
 • چرخ خیاطی ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به چرخ خیاطی صنعتی، مکانیکی، کامپیوتری و… اشاره کرد.
 • تعیین قیمت چرخ های خیاطی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از از جمله این موارد نوسانات ارزی، انواع مختلف آن ها، مدل ها و… اشاره کرد.
 • و…
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *