logo

نکات مهم در خرید چرخ خیاطی

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
نکات مهم در خرید چرخ خیاطی خانگی
نکات مهم در خرید چرخ خیاطی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ویژگی‌هایی که باید در خرید چرخ خیاطی خانگی خوب رعایت کنید

برای خرید چرخ خیاطی با کیفیت عالی، باید نکاتی را در نظر بگیرید تا از چرخ خیاطی خانگی خود رضایت داشت باشید و پس از خرید دچار پشیمانی نشوید! برخی از نکاتی که باید در هنگام خرید به آن‌ها توجه داشته باشید، شامل موارد زیر می‌شوند.

1. پیش از هر چیز، به دنبال چرخ خیاطی باشید که خدمات پس از فروش داشته باشد. اگر بخواهید به طور مداوم از چرخ خیاطی استفاده کنید، باید شرکتی را انتخاب کنید که در امر تعمیر و خدمات پس از فروش چرخ خیاطی مشکلی نداشته باشد و به شما خدمات مناسب ارائه دهد.

2. چرخ خیاطی مورد نظرتان باید دارای گارانتی باشد. دقت کنید که نمایندگی‌های تعمیر چرخ خیاطی تحت گارانتی شما در شهرتان وجود داشته باشد تا درگیر مشکلات مسافتی نشوید.

3. بعد از انتخاب شرکت معتبر که دارای خدمات پس از فروش و ضمانت‌نامه نیز است، نوبت به بررسی ویژگی‌های اصلی چرخ خیاطی می‌رسد. اولین موردی که باید به آن توجه کنید، این است که چرخ خیاطی‌ای را انتخاب کنید که مناسب دوخت انواع پارچه‌ها باشد. در این صورت، چرخ خیاطی باید پایه فشاردهنده قوی داشته باشد تا هم پارچه‌های نازک و هم پارچه‌های ضخیم را بدوزد.

4. نکته بعدی، توجه به سوزن چرخ است. دقت کنید که سوزن چرخ خیاطی قابلیت پایین و بالا بردن را دارا باشد، تا موقع توقف چرخ خیاطی، چرخ سوزن روی پارچه نباشد و بتوانید سوزن را بالا نگه دارید.
5. درصورتی که قصد خرید چرخ خیاطی صنعتی را دارید باید به این نکته دقت کنید که چرخ خیاطی مورد نظرتان، سوزن نخ‌کن اتوماتیک داشته باشد، تا چشم‌هایتان به واسطه این موضوع آسیب نبیند. سوزن نخ‌کن اتوماتیک یک قلاب و عملکردی جهشی دارد که نخ را به داخل سوزن فشار داده و از آن عبور می‌دهد.

 

6. چرخی بخرید که از تمام برنامه‌های دوخت پشتیبانی کند. یک چرخ خیاطی خوب باید از 4 نوع دوخت پشتیبانی کند. این 4 دوخت عبارت هستند از: دوخت مستقیم، کوک زیگزاگ، دوخت دکمه و کوک چپ و راست برای ثابت نگه داشتن هر کوک در آغاز و پایان دوخت درز.

7. چرخ خیاطی باید سبک و قابل حمل باشد. البته اگر جابه‌جایی زیادی ندارید و چرخ شما در موقعیت ثابت به مدت طولانی قرار دارد، می‌توانید سخت‌گیری‌تان را روی وزن چرخ خیاطی کمتر کنید!

8. قیمت یکی از پارامترهای مهم در خرید چرخ خیاطی است. اما توجه داشته باشید که قیمت آن‌قدر برایتان اهمیت پیدا نکند که ویژگی‌های دیگر چرخ خیاطی از نگاهتان دور بماند. ابتدا خواسته‌ها و انتظارات اصلی خود از چرخ خیاطی‌تان را فهرست کنید و سپس به دنبال چرخی باشد که با کمترین هزینه این نیازها را به بهترین نحو مناسب برآورده کند.

9. حتما دقت کنید که چرخ خیاطی انتخابی شما دارای دفترچه راهنما باشد.

10. باید توجه داشته باشید که جنس بدنه چرخ خیاطی از مواد مرغوب و باکیفیت باشد تا به راحتی آسیب نبیند.

11. چرخی را انتخاب کنید که ماکوی گرد داشته باشد، چرخ‌هایی که ماکوی دراز دارند، ارتعاش زیادی دارند.

12. دقت کنید که دریچه‌های چرخ باید کاملا جفت باشند. هم‌چنین، قاب چرخ باید کاملا اندازه و جفت باشد تا به مشکل نخورید.

13. نکته دیگری که بهتر است در خرید چرخ خیاطی، آن را مد نظر قرار دهید، وجود تنظیم‌کننده کش است. مجهز بودن چرخ خیاطی شما به این ابزار از پاره شدن‌های مکرر نخ جلوگیری می‌کند.

انواع چرخ های خیاطی را بشناسید

چرخ‌های خیاطی بر اساس قابلیت‌هایی که دارند به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می‌شود. چرخ‌های خیاطی صنعتی برای کارهای حرفه‌ای و به صورت تک کاره تولید می‌شوند. هم‌چنین این نوع چرخ‌های خیاطی به دلیل دور کار بالا، نیاز به روغن کاری دارند. پس یک مخزن و سیستم پمپاژ روغن برای چرخ خیاطی صنعتی تعبیه شده است. سرعت این چرخ‌ها از 1500 تا 5000 دور در دقیقه است.
در مقابل، چرخ خیاطی خانگی، به دلیل دور کار پایین، نیاز به روغن کاری ندارد. هم‌چنین تک کاره نیست و قابلیت‌ دوخت چندین مدل ساده و انواع گلدوزی را داراست. هم‌چنین سرعت چرخ خیاطی خانگی کمتر از 1000 دور در دقیقه است. چرخ‌های خیاطی خانگی خود دارای چندین نوع هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته می‌شود.

• چرخ خیاطی دستی
چرخ خیاطی دستی از قدیمی‌ترین چرخ‌های خیاطی است که برای حرکت درآوردن آن و دوخت و دوز با این نوع چرخ، باید با از انرژی دستتان استفاده کنید و دسته چرخ خیاطی را به گردش درآورید. البته در برخی از این مدل‌ها، پدال پا وجود داشت که کار با نی چرخ‌ها را راحت‌تر کرده است. این نوع چرخ خیاطی برای پارچه‌های نازک و ظریف تا متوسط مناسب است ولی قابلیت دوخت پارچه ضخیم را هم دارد. در مورد چرخ‌های خیاطی دستی باید به این نکته توجه کنید که اگرچه این چرخ‌ها نسبت به چرخ‌های خیاطی کامپیوتری و برقی، قابلیت‌های کمتری دارند، ولی بدلیل مقاوم بودن بدنه، در بیشتر منازل کاربرد دارد.

• چرخ خیاطی برقی
چرخ خیاطی برقی دارای موتور است که وظیفه این موتور، به حرکت درآوردن سوزن چرخ است. هم‌چنین این نوع چرخ خیاطی دارای پدال پای برقی است که به‌وسیله آن می‌توان سرعت حرکت سوزن را کنترل کرد. چرخ خیاطی برقی دارای یک صفحه مدرج است که با استفاده از آن می‌توان نوع دوخت و نوع کوک را تنظیم کرد. به علاوه، بعضی از مدل‌های این نوع چرخ خیاطی، مجهز به نخ قطع‌کن خودکار و جادکمه بازکن هستند.

• چرخ خیاطی کامپیوتری
این مدل از چرخ خیاطی برای افراد حرفه‌ای کاربرد دارد. روی چرخ خیاطی کامپیوتری، صفحه مدرج و پورت USB قرار گرفته است. هم‌چنین این چرخ‌ها مجهز به صفحه نمایش LED یا LCD هستند. در استفاده از این نوع چرخ‌های خیاطی، می‌توانید در هر مرحله دوخت که هستید، آن را ذخیره کنید و بعدا به ادامه دوخت بپردازید. اجرای طرح‌های متنوع گلدوزی هم با این چرخ خیاطی قابل انجام است.

بهترین چرخ خیاطی خانگی برای شما کدام است؟!

چرخ خیاطی یکی از وسایل ضروری در منزل است که با وجود این وسیله در منزل، خیلی از کارهایی که مربوط به دوخت و دوز است، سرعت می‌گیرد و به راحتی انجام می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که بهترین چرخ خیاطی خانگی برای شما چه چرخ خیاطی‌ای است؟ پاسخ این سوال به نیازها و انتظارات شما از چرخ خیاطی مورد نظرتان برمی‌گردد. ممکن است یک چرخ خیاطی برای شما بهترین باشد ولی برای شخص دیگر بدترین انتخاب ممکن! پس پیش از آن‌که درگیر برندهای مختلف چرخ خیطی بشوید، نیازهای خود را از چرخ مورد نظرتان، لیست کنید و به دنبال چرخی باشید که به بهترین شیوه این خواسته‌ها را برطرف می‌کند. پس از پیدا کردن چنین چرخی، می‌توانید برندهای مختلف را بررسی کنید و سودمندترین چرخ را از فروشگاه نخ سوزن انتخاب کنید.

جمع‌بندی

برای خرید چرخ خیاطی مناسب‌تان باید خودتان را معیار خرید قرار دهید. بهترین چرخ خیاطی برای شما، آن چرخی است که با ان احساس راحتی بیشتری می‌کنید و کار شما را بهتر راه می‌اندازد. با چنین رویکری می‌توانید بهترین خرید را داشته باشید و دچار احساس پشیمانی پس از خرید نشوید! اگر سر و کار زیادی با چرخ‌های خیاطی دارید، باید برای انتخاب همکار مکانیکی‌تان بیشترین وقت را بگذارید!

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *