logo

علت قفل شدن چرخ خیاطی + ۵ روش رفع مشکل

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
قفل شدن چرخ خیاطی
علت قفل شدن چرخ خیاطی + ۵ روش رفع مشکل
آنچه در این مقاله می‌خوانید

قفل شدن چرخ خیاطی (Sewing Machine Is Locking Up) یک مشکل رایج است که به وفور در بین خیاطان مبتدی و حرفه‌ای دیده می‌شود. اگر شما با علل بروز این مشکل آشنا نباشید، بی‌شک به یک تعمیرکار نیاز پیدا می‌کنید. اما نکته اینجاست که شما نیز می‌توانید مشکل قفل شدن چرخ خیاطی را رفع نمایید!

معمولاً قفل شدن چرخ خیاطی تنها در چند حالت رخ می‌دهد، اگر با علل بروز این مشکل آشنا باشید، در خیلی از موارد می‌توانید جهت رفع آن اقدام کنید. در ادامه این مطلب به بررسی 5 دلیل قفل شدن چرخ خیاطی می‌پردازیم.

5 دلیل قفل شدن چرخ خیاطی

  • ایراد در نخ کشی

معمولاً وقتی چرخ خیاطی قفل می‌کند، نخ کشی اولین احتمالی است که باید به آن توجه کرد! عدم اجرای صحیح مراحل نخ کشی ممکن است به قفل شدن چرخ خیاطی منجر شود. اولین قدم پیش روی شما جهت رفع این مشکل این است که مسیر نخ کشی را بررسی کنید؛ در این مواقع احتمالاً خواهید دید که نخ به درستی جا نخورده است که در این صورت لازم است آن را در جای درستش تنظیم کنید.

گاهی در هنگام نخ کشی، نخ به درستی کشیده نشده و در نتیجه نخ در مسیری که دارد دچار پیچ و تاب می‌شود. بنابراین مسیر عبور نخ را نیز مجدداً بررسی کنید. اگر نخ از مسیری که داشت منحرف شده بود آن را اصلاح کنید. در برخی موارد نیز ممکن است در مسیر نخ، تکه‌ای نخ بریده شده از مصارف قبلی باقی مانده باشد، در این صورت با استفاده از ابزار مناسب آن را بردارید تا راه برای عبور نخ یکدست و روان شود.

  • نصب اشتباه ماکو

قفل شدن چرخ خیاطی در خیلی از موارد به دلیل اشتباه جا انداختن ماکو رخ می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکل تنها کافی است که از نصب صحیح ماکو اطمینان حاصل کنید. وقتی ماسوره را درون ماکو می‌اندازید، ضروری است که نخ را از داخل شیار رد کنید و سپس در پشت فنر ماکو بیندازد تا صدای تیک شنیده شود. در این زمان می‌توان گفت نخ و ماسوره در جای درست خود قرار گرفته‌اند.

نصب اشتباه ماکو

در ادامه نخ را بکشید تا ماسوره در جهت عقربه های سرعت شروع به چرخش کند. سپس ماکو را در جای درست خودش قرار دهید. اگر در زمان کشیدن نخ ماسوره، شاهد بودید که این نخ در خلاف جهت عقربه های ساعت شروع به گردش کرده است، بدانید که آن را به اشتباه جا انداخته‌اید. در چنین حالتی نخ داخل ماکو جمع شده و مانع از ادامه حرکت آن می‌شود.

  • تنظیم نادرست کشش نخ

توجه به تنظیم کشش نخ چرخ خیاطی از دیگر علل رایج قفل شدن چرخ خیاطی به شمار می‌رود. همیشه سعی کنید با توجه به نوع پارچه مورد استفاده کشش نخ را تنظیم نمایید. در قدم بعدی درجه تنظیم نخ را بررسی کنید، چراکه ممکن است تغییر کرده یا دست خورده باشد.

جهت رفع مشکل قفل شدن چرخ خیاطی در این مورد، درجه تنظیم نخ را بین بین 3 تا 5 قرار دهید. دقت داشته باشید که هر چه درجه تنظیم نخ بر روی عدد بالاتری باشد، میزان کشش نخ نیز به همان میزان افزایش پیدا می‌کند.

  • چرخاندن اشتباه توپی اصلی

اگر توپی اصلی چرخ خیاطی را در جهت برعکس بچرخانید، احتمال قفل شدن چرخ خیاطی تا حد زیادی افزایش خواهد یافت. جهت چرخش صحیح باید توپی اصلی را به سمت جلو (سمت کاربر) چرخ خیاطی بچرخانید. اگر توپی را به سمت عقب بچرخانید، نخ شل شده و تاب برمی‌دارد. این مشکل در پی خلاف جهت حرکت دادن قاب ماکو رخ می‌دهد. چرا که مسیر صحیح چرخش قاب ماکو به سمت عقربه های ساعت می‌باشد.

از طرفی اگر توپی را به سمت عقب برگردانید، قاب ماکو نیز خلاف جهت عقربه های ساعت شروع به حرکت می‌کند. چرخیدن توپی در جهت برعکس، منجر به جمع شدن نخ در کمپلت می‌شود و به دنبال آن ما با قفل شدن چرخ خیاطی مواجه خواهیم شد.

چرخاندن اشتباه توپی اصلی

  • عدم روغن کاری و تمیز کاری چرخ خیاطی

اگر هر چند وقت یک بار به تمیز کاری و روغن کاری چرخ خیاطی نپردازید، احتمالاً شاهد گریپاژ کردن آن خواهید بود. به عبارتی تجمع گرد و غبار، کرک و پرز، نخ و پارچه در بخش های مختلف چرخ خیاطی از جمله قسمت محفظه ماکو و اطراف آن، به مرور زمان به قفل شدن چرخ خیاطی منجر می‌شود.

جهت رفع این مشکل می‌توانید قسمت کمپلت یا ماکو را باز کنید و به تمیزکاری و سپس روغن کاری آن بپردازید. در انواع چرخ خیاطی ژانومه، روغن کاری میله که سوزن بر روی آن نصب می‌شود نیز ضرورت دارد.

سخن پایانی

فروشگاه نخ سوزن عرضه کننده باکیفیت ترین برندهای چرخ خیاطی خانگی و اتو پرس در ایران، در خدمت هم وطنان گرامی می باشد. علاوه بر این شما عزیزان می‌توانید صفر تا صد ملزومات و قطعات چرخ خیاطی و محصولات خرازی را با قیمتی به صرفه و بصورت آنلاین و تحویل فوری، از مجموعه سوزن نخ با خیالی آسوده سفارش دهید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *