logo

لیست اصطلاحات خیاطی که هر خیاط باید بداند!

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
اصطلاحات خیاطی
لیست اصطلاحات خیاطی که هر خیاط باید بداند!
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اطلاع از اصطلاحات خیاطی (Sewing terms) هم می‌تواند برای خیاطان حرفه‌ای و هم برای افرادی که تنها برای سرگرمی خیاطی می‌کنند مهم باشد. زیرا برخی از این اصطلاحات موجب می‌شود افراد درک صحیح‌تری از کاری که انجام می‌دهند به دست آورند. با این وجود ما سعی کرده‌ایم در ادامه لیست اصطلاحات خیاطی که باید بدانید را ذکر کنیم.

لیست کامل اصطلاحات خیاطی

خیاطی جزو حرفه‌هایی است که همچون بسیاری از دیگر کارها دارای کلمات اختصاری خاص خود بوده و اگر با این اصطلاحات آشنایی داشته باشید راحت‌تر می‌توانید خیاطی کنید. البته در ابتدا ممکن است اصطلاحات مهم خیاطی شما را گیج کند اما با مطالعه‌ بر روی این اصطلاحات، خیاطی برای شما دل‌پذیرتر و راحت‌تر خواهد شد. از جمله پرکاربردترین این اصطلاحات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساسون: برای گرفتن فضای اضافه استفاده می‌شود که به آن پنس هم می‌گویند.
  • بست: کوک های موقتی که قبل از کوک ‌های دائمی پارچه را کنار هم نگه می‌دارد بست است.
  • درز: وقتی دو تکه پارچه با نخ کنار هم نگه داشته می‌شوند به خط دوخت آن درز گفته می‌شود.
  • ملین: صابون خیاطی است که به راحتی رد آن از روی پارچه پاک می‌شود.
  • شیرازه: به جا دکمه شیرازه گفته می‌شود.
  • اشل: به شابلون و گونیای خیاطی می‌گویند.
    ژانت: سیله‌ای برای اتو کردن درزهای کوتاه لباس است.
  • بغلک یا مرغک: این اصطلاح در واقع به تکه سه گوش کوچک پارچه می‌گویند که جهت راحتی بیشتر زیر فاق شلوار یا زیر بغل آستین استفاده می‌شود.
  • ولوورت: به تخته ‌ای که سوزن‌های زیادی دارد و از آن برای اتو کردن پارچه‌هایی با پرز، مثل مخمل استفاده می‌کنند ولوورت گفته می‌شود و در واقع تخته مخصوص اتوی مخمل است.

لیست کامل اصطلاحات رایج در خیاطی

فاسا در خیاطی چیست؟

علاوه بر آنچه گفته شد یکی دیگر از اصطلاحات خیاطی اصطلاح فاسا است که با نام کوک شل نیز شناخته می‌شود. از این اصطلاح جهت قرینه کردن قطعات لباس استفاده می‌شود در واقع با استفاده از کوک شل شکل الگو بر روی پارچه کپی می‌شود همچنین اگر برای شما سؤال پیش آمده که ففیله در خیاطی چیست نیز باید بدانید این اصطلاح نیز به همان معنای کوک شل است که برای قرینه کردن دو سمت لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اصطلاح لبه دوزی چیست؟

اصطلاح لبه دوزی از دیگر اصطلاحات خیاطی است که باید در خصوص آن اطلاعات داشته باشید. در واقع دوخت‌هایی که مانع از ریش شدن پارچ و تمیزدوزی در خیاطی می‌شود را لب دوزی یا پاکدوزی می‌گویند. برای لبه دوزی پارچه‌ها و لباس‌ها از چرخ خیاطی مخصوص استفاده می‌شود و این کار با انواع چرخ خیاطی خانگی و چرخ‌های صنعتی که دارای این قابلیت هستند امکان‌پذیر خواهد بود.

تاک در خیاطی چیست؟

تاک دیگر اصطلاحات خیاطی است که در واقع برای چین‌های یکنواخت و ریزی که بر روی پارچه ایجاد می‌شود کاربرد دارد. همچنین به آن دسته از چین‌هایی که بر روی پارچه‌های ظریف و نازک به صورت نوارهای چین‌دار انجام می‌شود رافل می‌گویند.

فاگون چیست؟

علاوه بر آنچه گفته شد لازم است بدانید که اصطلاحات خیاطی در خصوص انواع پارچه‌ها نیز متفاوت است. مثلاً اصطلاح فاگون برای پارچه‌های جیر و مخمل به کار برده می‌شود.

کاربرد اصطلاحات مهم خیاطی چیست؟

کاربرد اصطلاحات رایج در خیاطی چیست؟

با توجه به آنچه در خصوص مهم‌ترین اصطلاحات خیاطی گفته شد شاید برای شما هم سؤال پیش بیاید که دلیل استفاده از این اصطلاحات و در واقع کاربرد آن چیست؟ توجه داشته باشید از آنجایی که در هر حوزه و شغلی اصطلاحات و لغات خاصی استفاده می‌شود در هنر خیاطی نیز باید این اصطلاحات به طور کامل بررسی شود.

یکی از موارد استفاده از این اصطلاحات، در زمان آموزش خیاطی است که شما باید یک مرجع کامل و تخصصی از این لغات و اصطلاحات داشته باشید. با شناخت این علائم ‌می‌توانید به صورت حرفه‌ای و تخصصی در این حوزه فعالیت کنید. همچنین کاربرد دیگر این اصطلاحات به صورتی است که شما با اطلاع از اصطلاحات خیاطی و مد می‌توانید مقالاتی که به زبان اصلی است را بخوانید و با جدیدترین متدهای روز دنیا آشنا شوید. همچنین توصیه می‌کنیم برای ورود به حوزه خیاطی حتما با وسایل و ابزارهای این حرفه آشنایی کافی داشته باشید، برای این منظور می‌توانید مقاله وسایل مورد نیاز برای شروع خیاطی را حتما بخوانید.

سخن پایانی

با وجود اینکه افراد برای آموزش هنر خیاطی نیاز به آموختن اصطلاحات خیاطی دارند ما سعی کرده‌ایم در این مقاله تعدادی از مهم‌ترین این اصطلاحات را برشماریم. همچنین شما در زمان مراجعه به فروشگاه اینترنتی نخ سوزن جهت خرید قطعات چرخ خیاطی نیز ممکن است به این اصطلاحات نیاز داشته باشید. البته دقت داشته باشید در این فروشگاه راهنمای کامل و جامعی برای مشتریان در نظر گرفته شده است.

در نهایت باید بگوییم فروشگاه نخ سوزن عرضه کننده باکیفیت‌ترین برندهای چرخ خیاطی صنعتی و خانگی و همچنین اتو پرس در ایران، در خدمت هم‌وطنان گرامی می‌باشد. علاوه بر این شما عزیزان می‌توانید صفر تا صد ملزومات و قطعات چرخ خیاطی و محصولات خرازی را با قیمتی به صرفه و به صورت آنلاین و تحویل فوری، از مجموعه نخ سوزن با خیال آسوده سفارش دهید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *