logo

ترفندهای دوخت پارچه کشی (آموزش کامل)

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
دوخت پارچه کشی
ترفندهای دوخت پارچه کشی (آموزش کامل)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

دوخت پارچه کشی (Sewing Stretchy Fabrics) مثل تریکو یا لمه تا حدودی از دوخت پارچه‌های معمولی سخت‌تر است‌؛ چون هنگام دوختن پارچه‌های کشی ممکن است دوخت پارچه شل شود و یا مقداری از پارچه از زیر دوخت جا بماند.

پس اگر برای دوخت پارچه کشی یکسری ترفندها را در نظر نگیرید مطمئناً دوخت تمیز و دلخواهی نخواهید داشت. بنابراین قبل از اینکه برای دوخت انواع پارچه کشی از مدل چرخ خیاطی خود ناامید شوید و آن را کنار بگذارید بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

دوخت پارچه کشی

برخی از افراد تصور می‌کنند برای دوخت پارچه لمه کشی، تریکو و سایر پارچه‌های کشی حتماً چرخ خیاطی‌های مخصوصی وجود دارد. در صورتی که اصلاً این طور نیست شما هم با تنظیم چرخ خیاطی برای دوخت پارچه کشی می‌توانید در خانه و اجرای تکنیک‌های ساده ذیل زیباترین و تمیزترین لباس‌ها را با پارچه‌های کشی بدوزید.

سوزن مخصوص پارچه‌های کشی

سوزن چرخ خیاطی مهم‌ترین عامل برای دوخت پارچه کشی است. پس برای این کار بهتر است از سوزن ژرسه و یا سوز سر آبی استفاده کنید.

نخ مناسب دوخت

یکی دیگر از مهم‌ترین تکنیک دوخت پارچه کشی انتخاب نخ مناسب است. معمولاً برای این کار از نخ‌های پلی استر استفاده می‌شود‌؛ چون خاصیت کشسانی دارند پس بعد از دوخته شدن به لباس هنگام کش آمدن پاره نمی‌شوند.

نخ مناسب دوخت

درجه دوخت پارچه‌های کشی

یکی از اصلی ترین تکنیک‌ها در آموزش دوخت پارچه‌های کشی، تنظیم چرخ برای دوخت پارچه‌های کشی است. مهم نیست برند و مدل چرخ خیاطی شما از چه نوعی است. مهم این است که درجه تنظیم چرخ خیاطی را بالا ببرید تا دوخت مطلوبی داشته باشید.

البته نمی‌توانیم دقیقاً درجه کشش نخ را به شما بگوییم چون مثلاً درجه تنظیم چرخ ژانومه برای دوخت پارچه کشی با درجه تنظیم دوخت پارچه کشی با چرخ کاچیران و سایر چرخ خیاطی‌های دیگر تفاوت دارد.

برای اینکه بدانید چه درجه‌ای برای دوختن پارچه‌های کشی مناسب است فقط کافیست درجه چرخ خیاطی خود را با دوختن یک تکه پارچه کشی تنظیم کنید. مطمئناً با این ترفند دوخت پارچه کشی به آسانی درجه چرخ خیاطی خود را تنظیم می‌کنید.

نحوه دوخت پارچه‌های کشی

یادتان باشد یکی از مهم‌ترین نکات دوخت پارچه کشی انتخاب نوع دوخت حتی با چرخ خیاطی خانگی است. هیچ‌گاه برای دوخت پارچه کشی از بخیه‌های معمولی استفاده نکنید. توصیه ما به شما این است که قبل از تنظیم چرخ خیاطی برای دوخت پارچه کشی حتماً دوخت زیگزاگی را انتخاب کنید.

استفاده از روزنامه در دوخت پارچه‌های کشی

اگر تنظیم چرخ خیاطی برای دوخت پارچه تریکو، لمه و هر نوع پارچه کشی دیگری را به خوبی انجام داده‌اید ولی باز هم دوخت تمیز و مطلوبی را به دست نیاورده‌اید بهتر است در قسمت‌های زیر و روی دوخت پارچه کاغذ الگو و یا روزنامه بگذارید. سپس هنگام دوخت درزها با چرخ خیاطی از روی کاغذها عبور کنید. در پایان دوخت لباس، تمام کاغذها را از پارچه جدا کنید.

استفاده از روزنامه در دوخت پارچه‌های کشی

پایه مخصوص پارچه‌های کشی

اگر دوخت پارچه کشی با چرخ صنعتی برایتان مشکل است بهتر است برای دوخت پارچه کشی در خانه پایه چرخ خیاطی خود را تعویض کنید. امروزه یکسری پایه‌های چرخ خیاطی به نام پایه ریون دوز در بازار وجود دارد که حالت فنری و متحرک دارند. پس با استفاده از این پایه‌ها دوخت تمیزی خواهید داشت.

دوخت یقه پارچه کشی

یکی از نکات دوخت پارچه تریکو، لمه و هر نوع پارچه کشی دیگری که قرار است بدوزید این است که طول بخیه‌های دوخت را بین ۲ الی ۵/۲ قرار دهید؛ چون موقع دوخت یقه پارچه کشی اگر دوخت چرخ خیاطی محکم و ریز باشد هنگام پوشیدن لباس یقه لباس شکافته می‌شود‌.

دوخت پارچه کشی با چرخ کاچیران

ساده‌ترین روش برای دوخت پارچه کشی حتی اگر برش پارچه کشی از بیراه باشد دوختن آن با نخ ترویرا است. فرقی ندارد شما دوخت پارچه کشی با چرخ خیاطی کاچیران را انتخاب می‌کنید یا دوخت پارچه کشی با چرخ ژانومه را می‌پسندید. مهم این است که نخ ماسوره چرخ خیاطی را از نوع نخ ترویرا انتخاب کنید.

چون نخ‌های ترویرا جزو نخ‌های ظریف و نازکی هستند که بیشتر برای سردوز زدن استفاده می‌شوند و رنگ‌بندی‌های متنوعی دارند. اما برای دوخت پارچه‌های کشی چون پاره نمی‌شوند بهترین نخ خیاطی به شمار می‌آیند.

نخ مناسب دوخت

البته فراموش نکنید برای دوخت پارچه تریکو با چرخ ژانومه، کاچیران یا هر مدل چرخ خیاطی دیگری لازم است نخ ترویرا را فقط در ماسوره استفاده کنید و نخ بالایی همان نخ معمولی باشد.

سخن پایانی

یادتان باشد اگر از همان ابتدای کار برای دوخت پارچه کشی به سراغ نخ ترویرا بروید دیگر نیازی به اجرای تکنیک‌های دیگر مثل تعویض سوزن چرخ خیاطی، پایه چرخ خیاطی، درجه تنظیم چرخ خیاطی و… نیست.

البته امروزه خرید چرخ خیاطی‌های جدیدی که قابلیت دوخت هر نوع پارچه‌ای را دارند به دور از انجام تمام این تکنیک‌ها کار شما برای دوخت پارچه کشی و دوخت تمام پارچه‌های دیگر آسان را می‌کند. پس اگر به دنبال خرید بهترین چرخ خیاطی با قابلیت‌های متنوع هستید بهتر است به فروشگاه اینترنتی نخ سوزن سری بزنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *