logo

۷ ایده کاربردی برای استفاده از پارچه های دور ریز و اضافی

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
استفاده از پارچه های دور ریز
۷ ایده کاربردی برای استفاده از پارچه های دور ریز و اضافی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

استفاده از پارچه های دور ریز (Use of thin fabrics) خنده دار یا کاربردی؟ پارچه‌های دورریز و اضافی منظور تکه پارچه‌هایی است که در فرآیند دوخت لباس‌ها یا خیاطی سایر وسایل، به علت بریدگی و مورد نیاز نبودن، باقی می‌مانند و استفاده نمی‌شوند. این پارچه‌ها معمولاً تکه‌های کوچکتری هستند و می‌توانند از بخش‌های مختلف لباس، مثل یقه، آستین و یا کوتاه کردن یک لباس بدست آیند.

اگر به خیاطی علاقه‌مند هستید و یا اینکه شغلتان خیاطی است، احتمالا در طول کار یک عالمه از این تکه پارچه‌های دور ریز و رنگارنگ اطرافتان هست. ما در این مطلب ۷ ایده کاربردی برای استفاده از پارچه های دور ریز و اضافی در اختیارتان قرار می‌دهیم، که به‌جای دور انداختن این پارچه از استفاده دوباره آنها لذت خواهید برد.

استفاده از پارچه های دور ریز برای ساخت کوسن

بسیار خوب! استفاده از پارچه های دور ریز برای ساخت کوسن یک ایده عالی است. در ادامه، چند مرحله را برای شروع ساخت کوسن با پارچه‌های دور ریز شرح می‌دهم:

 1. جمع آوری پارچه‌ها: ابتدا، پارچه‌های دور ریزی که می‌خواهید استفاده کنید را جمع آوری کنید. پارچه‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف یا حتی پارچه‌های نقش‌دار کار را جالب‌تر می‌کند.
 2. برش پارچه‌ها: پارچه‌ها را به اندازه‌های مورد نیاز برای کوسن برش دهید. معمولاً ابعاد استاندارد برای کوسن ۴۵*۴۵ سانتیمتر است، اما شما می‌توانید اندازه‌های دلخواه خود را انتخاب کنید.
 3. طراحی الگو: اگر می‌خواهید الگوی خاصی روی کوسن داشته باشید، می‌توانید بر روی پارچه‌ها با استفاده از الگوها طرحی را ایجاد کنید. این گام اختیاری است و می‌توانید کوسن ساده بدون طرح ساخته شود.
 4. دوخت پارچه‌ها: قطعات پارچه را به هم دوخته و چهارچوب کوسن را بسازید. معمولاً از ماشین دوخت یا دوخت دستی با دوخت مخفی برای اتصال پارچه‌ها استفاده می‌شود. برای پشت کوسن، یک روزنه باز بگذارید تا بتوانید کوسن را پر کنید.
 5. پر کردن کوسن: با استفاده از پنبه یا پر، کوسن را پر کنید.
 6. دوخت نهایی: نهایتاً، با دوخت دستی یا ماشین دوخت، بازوی کوسن را ببندید.

 

ساخت کوسن

شما می‌توانید همین حالا به صورت آنلاین بهترین چرخ خیاطی خانگی اورجینال و با کیفیت را با قیمتی بسیار مناسب تهیه کنید.

رومیزی چهل تکه با پارچه‌های اضافی

ساخت یک رومیزی چهل تکه با استفاده از پارچه‌های اضافی یک پروژه جالب است. در ادامه، چند مرحله برای ساخت رومیزی چهل تکه را به شما توضیح می‌دهم:

 1. جمع آوری پارچه‌ها: ابتدا، پارچه‌های اضافی خود را جمع آوری کنید. می‌توانید از پارچه‌های دورریز، پارچه‌های قدیمی یا حتی پارچه‌هایی که باقی مانده از خیاطی های قبلی، استفاده کنید. تنوع در رنگ‌ها و طرح‌ها، رومیزی شما را بسیار زیبا و جذاب خواهد کرد.
 2. برش پارچه‌ها: پارچه‌ها را به قطعات مربعی با اندازه چهل تکه برش دهید. می‌توانید از الگویی با اندازه چهل تکه استفاده کنید یا تکه ها را به طور دستی برش دهید. حواستان باشد که تکه ها اندازه برابر داشته باشند.
 3. طراحی الگو: ممکن است بخواهید الگوهای منظم، طرح‌های هندسی یا حتی الگوهای تصادفی ایجاد کنید. این گام اختیاری است و می‌توانید رومیزی را با تکه ها را در هر ترتیبی برش دهید و کنار هم قرار دهید.
 4. دوخت پارچه‌ها: قطعات پارچه را به هم دوخته و یک رومیزی چهل تکه بسازید. معمولاً از دوخت دستی یا ماشین دوخت با دوخت مخفی برای اتصال قطعات استفاده می‌شود. پس از دوخت قطعات، از تمام طرف‌ها پارچه اضافی را ببرید و دور رومیزی برای زیبایی بیشتر با یک نوار ساتن، گلدوزی یا پارچه‌ای دوردوزی کنید.

کیف و جامدادی های زیبا با استفاده از پارچه های دور ریز

اگر کودک یا محصلی در خانه دارید استفاده از پارچه های دور ریز برای ساخت کیف‌ و جامدادی می‌توانید ایده‌ای کاربردی باشد و کودک یا نوجوان شما را حسابی خوشحال کند.

 1. در ابتدای کار تصمیم بگیرید که شکل کیف یا جا مدادی چگونه باشد و شمایل آن را برای خود ترسیم کنید. استفاده از الگوی مستطیلی (استوانه‌ای) ساده تر و البته کاربردی‌تر است. همچنین تصمیم بگیرید که از پارچه یک ‌رنگ، یا تکه‌پارچه‌های رنگارنگ برای زیبایی بیشتر کار استفاده کنید. البته استفاده از تکه پارچه های لی می‌تواند کار خاص‌تری از آب در بیاید.
 2. نکته دیگر در خصوص اتو کردن تکه های پارچه پیش از دوخت آنها است زیرا پارچه های چروک می توانند شما را در انجام محاسبات و اندازی گیری ها با مشکل رو به رو کنند. از همین رو پیش از اقدام برای دوخت جامدادی با پارچه حتما پارچه را اتو بزنید.
 3. انتخاب زیپ مناسب را فراموش نکنید. بهتر است از یک زیپ با جنس و کیفیت خوب استفاده کنید که زود خراب نشود.
 4. پیشنهاد می‌دهیم روی کیف یک جیب کوچک تعبیه کنید، و یا یک منگوله خلاقانه و زیبا به کیف آویزان کنید. برای اینکه وسایل درون کیف یا جامدادی، به کیف آسیب نزند از استربرای قسمت داخلی کیف استفاده کنید.

کیف و جامدادی

استفاده از پارچه های دور ریز برای دستگیره و دم کن قابلمه

یک ایده دیگر برای استفاده از پارچه های دور ریز، درست کردن دستگیره‌ها و دم کن های قابلمه است. برای این منظور بهتر است از پارچه‌های ضخیمی که رنگ‌های تیره‌تری دارند استفاده کنید. چراکه اگر از تکه‌ پارچه‌های نازک استفاده کنید ممکن است دست شما با حرارت بسوزد، و اگر رنگ پارچه روشن باشد هنگام آشپزی لک بگیرد و ظاهر بدی پیدا کند.

کش‌ موهای خوشگل با پارچه های اضافی

کش‌ مو برای خانمهایی که موی بلند دارند، جزو لوازم پرکابرد است، که هرچقدر هم داشته باشند باز کم است! به‌جای اینکه با گم شدن یا خراب شدن کش‌ موهایتان، هربار کش جدیدی خریداری کنید، استفاده از پارچه های دور ریز یک ایده‌ی عالی برای ساخت کش‌ موهای دست ساز است. کافیست پارچه های نرم و طرح دار را انتخاب کنید و با استفاده از یک کش خوب با حالت ارتجاعی مناسب، به هر تعداد که دوست دارید کش موهای جدید برای خود درست کنید.

یک جاجورابی کاربردی با پارچه های دور ریختنی!

یک جاجورابی چهل تکه با رنگ و طرح‌های زیبا، یک پیشنهاد عالی برای استفاده از پارچه‌های دور ریختنی است. اینکه جا جورابی شما شامل چند جیب (محفظه) باشد بستگی به سلیقه شما دارد اما ۴ جیب معمولا کافیست. سایز هر جیب می‌تواند ۲۰*۲۰، کوچکتر یا مقداری بزرگتر باشد. این بستگی به تعداد جوراب‌های شما دارد. علاوه بر این می‌توانید بر روی هر جیب با استفاده از خلایق خود و لوازم تزئینی، مثل مهره‌ها، عروسک‌های کوچک، نوارها و … برای زیباتر شدن جاجورابی استفاده کنید. در پایان نیز در بالای جا جورابی دسته‌ای برای آویختن آن به محل موردنظرتان، تعبیه کنید.

جاسوزنی برای خیاطان با استفاده از پارچه های دور ریز

اگر خیاط یا طراح لباس هستید، مدام با نخ و سوزن در ارتباطید. باتوجه به اینکه سوزن‌ها خطرناک هستند و بعد از هربار استفاده باید درجایی مطمئن قرار بگیرند، استفاده از یک جاسوزنی دم دستی و با طرح زیبا خیلی زیاد به کار شما می‌آید. بنابراین با استفاده از پارچه های دور ریز، از آنها جاسوزنی با طرح‌های خلاقانه درست کنید. بعد از انتخاب پارچه های مناسب جاسوزنی را با مواد پر کنید. می‌توانید از پنبه، پارچه‌های اضافی، یا هر نوع مواد دیگری که به دلخواه شماست، استفاده کنید.

از یک درز مناسب برای پر کردن استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که جاسوزنی به اندازه کافی پر شده است تا شکل و حجم مناسبی داشته باشد. پس از پر کردن جاسوزنی، دوخت درز را ببندید و همه قسمت‌ها را به هم متصل کنید. اگر تمایل دارید، می‌توانید جاسوزنی خود را با استفاده از دکمه‌ها، زیپ‌ها، چسب‌های پارچه‌ای یا تزئینات دیگر زیباتر کنید.

سخن پایانی

فروشگاه نخ سوزن ارائه دهنده محصولات متنوع دوخت و دوز از جمله چرخ های خیاطی و اتوهای مخصوص خیاطی و … در خدمت مشتریان گرامی می باشد. شما می‌توانید در این فروشگاه آنلاین به سادگی دنبال کالای مورد نیاز خود بگردید و با قیمتی مناسب محصول خود را  تهیه کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *