logo

نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه استفاده از اتو بخار یکی از مسائلی است که پیش از استفاده از آن باید اطلاع پیدا کرد. اتو بخار یکی از وسایل مهمی است که تقریبا در همه خانه ها پیدا می شود. ممکنه مدل و اندازه هاشون با هم متفاوت باشه، اما چیزی که توی تمام اتو و اتوبخار ها مشترک هست نحوه استفاده، نگهداری و مراقبت از آن ها است. به همین دلیل در ادامه این مقاله از نخ سوزن قصد داریم به طور خلاصه و مفید در رابطه با اصول نگهداری اولیه اتو و اتوبخار توضیح بدیم تا بهترین استفاده رو از اتوی خودتان ببرید.

طرز استفاده از اتو بخار

تمام افراد به ویژه افرادی که به کار خیاطی مشغول هستند، اولین کار بعد از یاد گرفتن چگونگی کار با چرخ خیاطی، نحوه کار با اتو بخار است. در ادامه به بررسی نکاتی میپردازیم که به طور کامل طرز استفاده صحیح از اتو را یاد گرفته و تمام ابهامات برای شما برطرف شود. از جمله مهم ترین نکات در استفاده از اتو بخار عبارت است از:

 • تنظیم آب در اتو بخار

همه اتو بخار ها دارای دفترچه راهنما هستند که میزان آبی که در اتو باید استفاده شود در آن ها نوشته شده است. با رعایت میزان متناسب اشاره شده در دفترچه راهنما می توانید به افزایش عمر اتوبخار خود کمک کنید. نکته ای باید به آن دقت کنید بدون املاح بودن آبی است که در اتو می خواهید استفاده کنید. در غیر این صورت املاح آب در اتو ته نشین شده و رسوب آن باعث کاهش بازدهی اتوبخار شما می شود.

 • انتخاب میز اتوی مناسب

در کنار خرید چرخ خیاطی صنعتی و یا بهترین چرخ خیاطی خانگی، انتخاب و خرید میز اتو هم برخلاف چیزی که به نظر میرسد، می تواند تاثیر زیادی در کیفیت اتوی لباس های شما داشته باشد. ارتفاعی که برای میز اتوی خود انتخاب می کنید باید متناسب با قد و یا حالت نشستن شما باشد تا هنگام اتو کاری به آن مسلط بوده و با دقت بالایی بدون این که انرژی بیشتری از شما بگیرد آن را انجام دهید. علاوه بر ارتفاع مناسب به سطح میز اتو نیز باید دقت کنید. میز اتوی مناسب باید دارای سطح صاف بوده سفت بوده و جنسی استفاده شده در آن بای دبه گونه ای باشد که حرارت اتو بدون در نظر گرفتن درجه ای که دارد، باعث آتش سوزی و یا اتفاقات دیگر نشود.

 • تمیز کردن و برطرف کردن جرم های اتو

یکی از راهکارهایی که برای جرم گیری اتو باید انجام دهید و تاثیر زیاد آن را ببینید، تمیز کردن اتو با محلول آب و سرکه است. اتو را باید ماهی یکبار توسط اسفنجی که به محلول آب و سرکه آغشته شده است، جرم گیری شود تا باعث ایجاد لکه روی لباس نشود. همچنین شما می توانید از این محلول به این صورت استفاده نمایید که مقدار مساوی آب و سرکه را با هم ترکیب کرده و داخل مخزن آب اتو بریزید و اجازه دهید که توسط بهار اتو خارج شود. با این روش رسوبات داخلی اتو هم از بین رفته و به کیفیت مطلوب اولیه بازمیگردد.

 • تعیین درجه دما اتو متناسب با پارچه ها

جنس پارچه تاثیر زیادی در انتخاب درجه حرارت اتو دارد. برای مثال هنگام اتو کردن لباسی از جنس لنین باید روی درچه پایین اتو در حالی که اتو پشت پارچه را حرارت می دهد، تنظیم شود. در صورتی که هنگام اتوی پارچه کتان می توانید با درجه بالاتر استفاده کنید تا در زمان کمتری کار اتوی لباس شما تمام شود.

نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار چگونه است

نحوه مراقبت از اتو بخار

برای نگهداری و مراقبت از اتو، شیوه های مختلفی وجود دارد که رعایت آن ها می تواند عمر مفید دستگاه شما را افزایش دهد. با مطالعه این نکات علاوه بر آن که با شیوه مراقبت از دستگاه اتو آشنا می شوید، می توانید با علائمی که نشان دهنده زنگ خطر برای دستگاه شماست، نیز آشنا شوید.

 • برای بستن سیم به دور اتو همیشه صبر کنید تا دستگاه به طور کامل خنک شود. گرمای اتو ممکن است موجب آسیب دیدن سیم های دستگاه شود.
 • مخزن آب اتو را همیشه تا حد مجاز آن پر کنید و هرگز آب بیشتری در مخزن آن نریزید.
 • هرگز هنگام اتو کردن، اتو را روی زیپ، قلاب یا سگک لباس و بخش هایی از لباس که دارای سنگ دوزی هستند، نکشید. این کار موجب خش افتادن و خراشیده شدن کف اتو می¬شود.
 • برای جلوگیری از جمع شدن رسوبات آب در منافذ اتو دست کم، ماهی یک بار مخزن اتو را از مخلوط آب و سرکه پر کنید و چند بار از دکمه اسپری اتو استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن کف اتو در صورتی که جنس آن از فولاد ضد زنگ است از پارچه ای که آغشته به آب و صابون است استفاده کرده و سپس آن را خشک کنید. در صورتی که جنس کف اتوی شما آلومینیومی است از پارچه ای آغشته به محلول آب و کربنات دو سود استفاده کنید.
 • اگر لامپ قرمز رنگ اتوی شما روشن می شود اما اتو داغ نمی شود به احتمال زیاد المنت دستگاه شما سوخته است و باید آن را به تعمیرکار بسپارید.
 • اگر با اتصال اتو به پریز برق، فیوز خانه شما قطع می شود، امکان اتصالی سیم های داخلی دستگاه و بدنه دستگاه وجود دارد اما شاید هم سیم های مربوط به المنت دچار مشکل شده باشد.
 • در صورتی که با پرکردن مخزن اتو، آب از کف دستگاه راه می افتد، این مسئله نشان دهنده آسیب دیدن عایق بندی زیر مخزن اتو است که به دلیل ضربه یا فرسوده شدن واشرهای لاستیکی آن به وجود آمده یا شاید مخزن از جایگاه اصلی خود خارج شده یا ترک خورده است.
 • اگر در کف اتوی شما منافذی برای خروج بخار آب وجود دارد که به دلیل رسوبات آب دچار گرفتگی و انسداد شده می توانید با تخلیه آب مخزن اتو، اتو را برگردانید و با کمک قطره چکان یک تا ۲قطره جوهرنمک روی منافذ بریزید.
 • اگر بدنه اتوی شما برق دارد، باید خیلی مراقب باشید، زیرا خطر برق گرفتگی برای شما ایجاد می کند، بنابراین خیلی سریع اتو را از برق بکشید و آن را به تعمیرکار بسپارید.

 

سوالات متداول

چگونه در اتو آب بریزیم؟

با ظرف مدرج مخصوص اتو می توانید میزان مورد نیاز اتوی خود را از طریق درپوش مخزن اتو به داخل اتو ریخته و بعد از رسیدن به درجه جوش لازم، به کار اتوکاری خود مشغول شوید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *