logo

نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار

جستجو
آنچه در این مقاله می‌خوانید
نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار
نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه استفاده از اتو بخار مخزن دار یکی از مسائلی است که پیش از استفاده از آن باید اطلاع پیدا کرد. اتو بخار یکی از وسایل مهمی است که تقریبا در همه خانه ها پیدا می شود. ممکن است که مدل و اندازه هایشان با هم متفاوت باشد، اما چیزی که در تمام اتو و اتوبخار ها مشترک هست نحوه استفاده، نگهداری و مراقبت از آن ها است. به همین دلیل در ادامه این مقاله از نخ سوزن قصد داریم به طور خلاصه و مفید در رابطه با اصول نگهداری اولیه اتو و اتوبخار توضیح بدیم تا بهترین استفاده رو از اتوی خودتان ببرید.

نحوه استفاده از اتو بخار به صورت کامل

تمام افراد به ویژه افرادی که به کار خیاطی مشغول هستند، اولین کار بعد از یاد گرفتن چگونگی کار با چرخ خیاطی، نحوه کار با اتو بخار است. در ادامه به بررسی نکات نحوه استفاده از اتو بخار میپردازیم که به طور کامل طرز استفاده صحیح از اتو را یاد گرفته و تمام ابهامات برای شما برطرف شود. از جمله مهم ترین نکات در نحوه استفاده از اتو بخار عبارت است از:

 • تنظیم آب در اتو بخار
 • انتخاب میز اتوی مناسب
 • تمیز کردن و بررف کردن جرم های اتو
 • تعیین درجه دما اتو متناسب با پارچه ها

که در ادامه به طور کامل درمورد هریک از این موارد صحبت خواهیم کرد.

تنظیم آب در اتو بخار

همه اتو بخار ها دارای دفترچه راهنما هستند که میزان آبی که در اتو باید استفاده شود و نحوه استفاده از اتو بخار در آن ها نوشته شده است. با رعایت میزان متناسب اشاره شده در دفترچه راهنما می توانید به افزایش عمر اتوبخار خود کمک کنید. نکته ای باید به آن دقت کنید بدون املاح بودن آبی است که در اتو می خواهید استفاده کنید. در غیر این صورت املاح آب در اتو ته نشین شده و رسوب آن باعث کاهش بازدهی اتوبخار شما می شود.

انتخاب میز اتوی مناسب

در کنار خرید چرخ خیاطی صنعتی و یا بهترین چرخ خیاطی خانگی، انتخاب و خرید میز اتو هم برخلاف چیزی که به نظر میرسد، می تواند تاثیر زیادی در کیفیت اتوی لباس های شما داشته باشد. ارتفاعی که برای میز اتوی خود انتخاب می کنید باید متناسب با قد و یا حالت نشستن شما باشد تا هنگام اتو کاری به آن مسلط بوده و با دقت بالایی بدون این که انرژی بیشتری از شما بگیرد آن را انجام دهید.

علاوه بر ارتفاع مناسب به سطح میز اتو نیز باید دقت کنید. میز اتوی مناسب باید دارای سطح صاف بوده سفت بوده و جنسی استفاده شده در آن بای دبه گونه ای باشد که حرارت اتو بدون در نظر گرفتن درجه ای که دارد، باعث آتش سوزی و یا اتفاقات دیگر نشود.

اتوبخار مخزن دار

تمیز کردن و برطرف کردن جرم های اتو

یکی از راهکار هایی که برای جرم گیری اتو باید انجام دهید و تاثیر زیاد آن را ببینید، تمیز کردن اتو با محلول آب و سرکه است. اتو را باید ماهی یکبار توسط اسفنجی که به محلول آب و سرکه آغشته شده است، جرم گیری شود تا باعث ایجاد لکه روی لباس نشود. همچنین شما می توانید از این محلول به این صورت استفاده نمایید که مقدار مساوی آب و سرکه را با هم ترکیب کرده و داخل مخزن آب اتو بریزید و اجازه دهید که توسط بهار اتو خارج شود. با این روش رسوبات داخلی اتو هم از بین رفته و به کیفیت مطلوب اولیه بازمیگردد.

تعیین درجه دما اتو متناسب با پارچه ها

جنس پارچه تاثیر زیادی در انتخاب درجه حرارت اتو دارد. برای مثال هنگام اتو کردن لباسی از جنس لنین باید روی درچه پایین اتو در حالی که اتو پشت پارچه را حرارت می دهد، تنظیم شود. در صورتی که هنگام اتوی پارچه کتان می توانید با درجه بالاتر استفاده کنید تا در زمان کمتری کار اتوی لباس شما تمام شود.

نحوه مراقبت از اتو بخار

پس از آشنایی با نحوه استفاده از اتو بخار ، بهتر است بدانید که برای نگهداری و مراقبت از اتو، شیوه های مختلفی وجود دارد که رعایت آن ها می تواند عمر مفید دستگاه شما را افزایش دهد. با مطالعه این نکات علاوه بر آن که با شیوه مراقبت از دستگاه اتو آشنا می شوید، می توانید با علائمی که نشان دهنده زنگ خطر برای دستگاه شماست، نیز آشنا شوید.

 • مخزن آب اتو را همیشه تا حد مجاز آن پر کنید و هرگز آب بیشتری در مخزن آن نریزید.
 • برای بستن سیم به دور اتو همیشه صبر کنید تا دستگاه به طور کامل خنک شود. گرمای اتو ممکن است موجب آسیب دیدن سیم های دستگاه شود.
 • اگر لامپ قرمز رنگ اتوی شما روشن می شود اما اتو داغ نمی شود به احتمال زیاد المنت دستگاه شما سوخته است و باید آن را به تعمیرکار بسپارید.
 • برای جلوگیری از جمع شدن رسوبات آب در منافذ اتو دست کم، ماهی یک بار مخزن اتو را از مخلوط آب و سرکه پر کنید و چند بار از دکمه اسپری اتو استفاده کنید.
 • اگر بدنه اتوی شما برق دارد، باید خیلی مراقب باشید، زیرا خطر برق گرفتگی برای شما ایجاد می کند، بنابراین خیلی سریع اتو را از برق بکشید و آن را به تعمیرکار بسپارید.
 • هرگز هنگام اتو کردن، اتو را روی زیپ، قلاب یا سگک لباس و بخش هایی از لباس که دارای سنگ دوزی هستند، نکشید. این کار موجب خش افتادن و خراشیده شدن کف اتو می شود.
 • اگر با اتصال اتو به پریز برق، فیوز خانه شما قطع می شود، امکان اتصالی سیم های داخلی دستگاه و بدنه دستگاه وجود دارد اما شاید هم سیم های مربوط به المنت دچار مشکل شده باشد.
 • اگر در کف اتوی شما منافذی برای خروج بخار آب وجود دارد که به دلیل رسوبات آب دچار گرفتگی و انسداد شده می توانید با تخلیه آب مخزن اتو، اتو را برگردانید و با کمک قطره چکان یک تا ۲قطره جوهرنمک روی منافذ بریزید.
 • در صورتی که با پرکردن مخزن اتو، آب از کف دستگاه راه می افتد، این مسئله نشان دهنده آسیب دیدن عایق بندی زیر مخزن اتو است که به دلیل ضربه یا فرسوده شدن واشرهای لاستیکی آن به وجود آمده یا شاید مخزن از جایگاه اصلی خود خارج شده یا ترک خورده است.
 • برای تمیز کردن کف اتو در صورتی که جنس آن از فولاد ضد زنگ است از پارچه ای که آغشته به آب و صابون است استفاده کرده و سپس آن را خشک کنید. در صورتی که جنس کف اتوی شما آلومینیومی است از پارچه ای آغشته به محلول آب و کربنات دو سود استفاده کنید.

اتو بخار مخزن دار دومنا

مزایای استفاده از اتو مخزن دار

اتو مخزن دار مزایای زیادی دارد که همین امر موجب پیدا کردن طرفداران زیادی شده است. از جمله مهمترین مزیت های اتو مخزن دار عبارت است از:

 • دارای قابلیت محافظت از پارچه
 • سبک بودن وزن اتو بخار مخزن دار
 • صرفه جویی در مصرف برق و انرژی
 • بالا رفت سرعت عمل در فرآیند اتو کشی
 • مجهز به سیستم قطع کن به صورت خودکار
 • دارای قابلیت انجام اتو کشی به صورت عمودی
 • برخورداری از امنیت بالا نسبت به اتو بخار مخزن دار
 • سهولت در اتوکشی لباس های با انواع جنس های پارچه
 • دارای کارایی بسیار آسان و قابل استفاده برای تمامی افرد منزل
 • دارای بخاردهی بسیار بالا که باعث راحتی در باز شدن چین و چروک های پارچه می شود

سوالات متداول

چگونه در اتو آب بریزیم؟

با ظرف مدرج مخصوص اتو می توانید میزان مورد نیاز اتوی خود را از طریق درپوش مخزن اتو به داخل اتو ریخته و بعد از رسیدن به درجه جوش لازم، به کار اتوکاری خود مشغول شوید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *