وبلاگ

سوزن چرخ خیاطی و انتخاب سوزن مناسب

فروشگاه لوازم خیاطی نخ سوزن

اگر مجموعه ای از سوزن های چرخ خیاطی در انواع و اندازه های مختلف روی یک میز قرار داده شود  بیشتر ما نمی توانیم تفاوت بین آنها را متوجه شویم. اما استفاده و انتخاب سوزن مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا اگر سوزن اشتباه را در دستگاه خود قرار دهید و یا از سوزنی نامناسب با پارچه استفاده کنید ممکن است باعث آسیب رساندن به دستگاه و یا پارچه شوید. با انتخاب سوزن اشتباه ممکن است شما به قلاب ماسوله آسیب برسانید، درزها را به خوبی ندوزید ، نخ هایی که دوخته اید شکافته شوند ، و یا حتی باعث ایجاد سوراخ هایی پی در پی در پارچه شوید. چرخ خیاطی شما هر مدلی باشد، حتی آخرین مدل های موجود در بازار، انتخاب سوزن نا مناسب می تواند باعث شکستن سوزن و یا آسیب به چرخ و یا پارچه شود.

در زمان های گذشته، تنها یک نوع سوزن چرخ خیاطی وجود داشت. اما امروزه می توان بسته به نوع پارچه و دستگاه سوزن های متعددی را انتخاب نمود که به سادگی در بازار در دسترس افراد قرار دارد.

 

چرخ خیاطی نخ سوزن

 

انتخاب سوزن مناسب

برای انتخاب سوزن چندین فاکتور وجود دارد: پارچه ای که استفاده می کنید. نخ مورد نظر شما (مثلاً ضخیم و یا گلدوزی)؛ یا نوع کوکی که بر روی دستگاه برنامه ریزی کرده اید. وقتی کار خیاطی را به صورت نرمال و نه تزئینی انجام می دهید ، نوع پارچه شکل سوزن را تعیین می کند و وزن پارچه اندازه سوزن ها را تعیین می کند.

اما قبل از تصمیم گیری در مورد سوزن ، ابتدا باید سیستم سوزنی را که دستگاه شما از آن استفاده می کند ، بشناسید. بر خلاف ماشین های تجاری ، که از انواع سیستم های سوزنی استفاده می کنند ، تقریباً همه ماشین های چرخ خیاطی خانگی از یک سیستم سوزن ۱۳۰ / ۷۰۵H استفاده می کنند – که بر روی مورد سوزن بین نام و اندازه سوزن تعیین شده است (حروف دیگر نشان دهنده نوع سوزن مانند M برای میکروتکس یا س برای لحاف). سیستم سوزن دستگاه شما بدون توجه به اندازه یا نوع سوزنی که استفاده می کنید هرگز تغییر نمی کند.

کنترل تنش ، طول کوک ، فشار پا و سایر تنظیمات در ماشین های اتوماتیک برای پارچه ها ، نخ ها و سوزن های با وزن متوسط ​​تنظیم شده است. اگر  از چرخ خیاطی خود برای دوختن پارچه های نرمال و تنها برای خیاطی های خانگی استفاده می کنید ، می توانید با استفاده از یک سوزن نرمال به ابعاد ۱۲ برای دوختن تمامی موارد راضی باشید. اما وقتی می خواهید کیفیت دوخت را بهبود بخشید و خیاطی را به صورت حرفه ای دنبال کنید بهتر است یاد بگیرید که کدام سوزن انتخاب بهتری برای استفاده است.

آناتومی سوزن

ویژگی های اصلی یک سوزن ماشین استاندارد در زیر گفته می شود. پیکربندی آنها از نوع سوزن به نوع دیگر متفاوت است.

ساقه

بالای سوزن که داخل دستگاه قرار می گیرد. بیشتر مواقع دارای عقب گرد و پشت صاف است که سوزن ها در حالت مناسب قرار دارند.

شافت

بدن سوزن زیر ساقه. ضخامت شافت اندازه سوزن را تعیین می کند.

شیار جلو

شکاف بالای سر سوزن ، باید به اندازه کافی بزرگ باشد که نخ به راحتی از آن عبور کند.

نقطه

نوک سوزنی که به پارچه نفوذ می کند تا نخ را به قلاب باف و قلاب منتقل کند. شکل نقطه در بین انواع سوزن متفاوت است.

چشم

سوراخ در انتهای سوزن که از طریق آن نخ عبور می کند. اندازه و نوع سوزن اندازه و شکل چشم را تعیین می کند.

اندازه سوزن

فقط برای خوب و پیچیده نگه داشتن چیزها ، دو سیستم اندازه سوزن وجود دارد: آمریکایی و اروپایی. اندازه های سوزن آمریکایی از ۸ تا ۱۹ و اندازه اروپا بین ۶۰ تا ۱۲۰ است. هرچه تعداد این تعداد بیشتر باشد تیغه سوزن بزرگتر است. اغلب شما هر دو عدد اندازه را روی بسته سوزن مانند ۶۰/۸ و ۷۰/۱۰ می بینید.

 

یک شماره دیگر که باید بدانید وجود دارد: سوزن های چرخ خیاطی خانگی به عنوان سیستم ۱۳۰/۷۰۵ H طبقه بندی می شوند و این مورد را در برچسب مشاهده خواهید کرد. این به ما می گوید سوزن برای استفاده در ماشین های چرخ خیاطی خانگی است نه ماشین های صنعتی.

 

لوازم چرخ خیاطی نخ سوزن

طول عمر سوزن

باور کنید یا نه ، سوزن های چرخ خیاطی فقط طول عمری برای شش تا هشت ساعت دوخت دارند – و اگر با پارچه های واقعاً سنگین سر و کار دارید ، این تایم حتی می تواند کمتر باشد. خوشبختانه سوزن ها یکی از اجزای کم هزینه در یک پروژه خیاطی هستند ، و به راحتی می توانید سوزن خود را با هر پروژه جدید تغییر دهید.

نصب یک سوزن جدید

برای قرار دادن یک سوزن جدید اولین چیزی که توصیه می کنیم این است که یک تکه کاغذ را زیر سوزن بچسبانید. این کار باعث می شود هنگام شل کردن پیچ سوزن ، هیچ خطری برای افتادن سوزن قدیمی در داخل دستگاه وجود نداشته باشد. پس از خارج کردن سوزن قدیمی ، سوزن جدید را  مانند سوزن قبلی و در جهت درست درون چرخ قرار دهید. قسمت صاف ساق سوزن باید به سمت عقب چرخ خیاطی باشد.

قبل از محکم کردن پیچ سوزن مطمئن شوید که سوزن جدید را به سمت بالا فشار دهید. اگر به درستی سوزن را جا نزنید،  کیفیت کوک ها ضعیف می شوند ، سوزن می تواند به ماسوله برخورد کند و یا مشکلات دیگری پیش بیاید.

انواع سوزن

سه سوزن اصلی وجود دارد که برای بیشتر خیاطی ها استفاده می شود:

سوزن های نرمال و جهانی نوک کمی گرد دارند. این سوزن معمولی باید روی پارچه های محکم و معمولی استفاده شود.

سوزن های جرسی دارای نوک متوسط ​​است که مخصوصاً برای پارچه های گره دار طراحی شده است زیرا بین الیاف گره نمی خورد و در هنگام دوختن آنها را نمی شکند یا آسیب نمی زند.

سوزن های کششی ، که غالباً با سوزن های جرسی اشتباه گرفته می شوند ، همچنین نوک متوسط ​​دارند. اما اینها دارای چشم  مخصوصی هستند که برای پارچه های بسیار کشش و الاستیک طراحی شده اند.

علاوه بر این سه مورد ، سوزن های مخصوصی برای دوخت با جین و چرم ، جیر ، گلدوزی و… وجود دارد.

به یاد داشته باشید که ابتدا نوع سوزن را بر اساس پارچه یا استفاده انتخاب کنید و سپس بر اساس وزن پارچه و سایز نخ مورد استفاده خود ، اندازه صحیح را تعیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید